Вічнозелена краса саду — туя

rectangle

Туя - це вічнозелений чагарник або дерево, все залежить від виду, інколи в природі сягають у висоту до 70 метри, а в діаметрі до 6-ти метри. Молоді саджанці туї мають голчасту, м'яку хвою світлого зеленого забарвлення, а в дорослих деревах - хвоя насиченого зеленішого окрасу. Ці деревця однодомні, їх плоди мають еліптичні або подовгасті шишки з плоским насінням, що визрівають в перші роки. Туї відносять до невибагливих дерев у догляді. Вони володіють хорошою морозостійкістю, легко переносять люті зими та залишаються неймовірно красивою зеленою окрасою вашої ділянки протягом всього року.
Посадка та догляд
Отже, в першу чергу нам потрібно обрати місце на ділянці. Туя любить багато світла, тому місце має бути добре освітлене, допускається невелика півтінь. До того ж ця рослина не переносить протягів. Це деревце надає перевагу поживним ґрунтам (дернова земля з піском та торфом), хоч туя чудово приживається та росте й на бідних ґрунтах (болотисті, глина). Висаджувати туї можна навесні чи восени, але посадка туй восени не надасть вам гарантії в, що деревце встигне вкорінитися до початку сильних заморозків, тому рекомендуємо вкривати молоді саджанці на зиму. Посадкова яма для туй залежатиме від кореневої системи рослини. Вона мусить бути на 30-40 см ширша та на 20-35 см більшими у глибину, ніж коріння саджанця. Якщо ви плануєте садити декілька рослин, тоді відстань між ними має бути від 1 до 5 м, все залежить від розміру дорослих рослин. На дно слід приготувати суміш з незначною часткою компосту чи перепрілого гною. Перед посадкою, коріння саджанця необхідно замочити у воді. Після цього дерево розміщаєте в центрі ями, розправляєте коріння, не забудьте, що коренева шийка має бути вище рівня. Після цього, засипаєте яму ґрунтом, ущільніть його та рясно поливаєте саджанець, приблизно 2-2,5 відра на одне деревце. Наступним важливим кроком є мульчування. Для мульчування можна використати торф, компост, кору, солому. Ця процедура надасть захист корінню від жаркої чи занадто прохолодної погоди й на довго збереже вологу.
Туя любить полив, особливо їй дуже подобається дощування. В перший період після посадки саджанців, варто поливати їх кожного тижня, з розрахунком 20-50 л води на один саджанець залежно від його розміру. Під час дощування не тільки зволожиться ґрунт, нап'ється туя та змиє порох з хвої. Після такого душу рослині стане легко дихати. Потім ґрунт навколо туй слід розпушити, але на глибину 10 см, тому що коренева система у цих дерев поверхнева. Підживити туї можна навесні комплексними мінеральними добривами (45-50 г на один квадратний метр).
Важливо! Якщо під час посадки ви внесли добриво у ґрунт, то наступного разу підживлювати деревце слід тільки через два роки.
Обрізка туй
Туя прекрасне дерево, яке чудово піддається обрізці та формуванню різноманітним формам. Спіралі, конуси кулі чи колони – це неймовірно красиві для туй форми. Кожного року, навесні, необхідно видаляти сухі гілочки. Найкраще проводити обрізку на початку літа, коли вже розпустися молоденькі пагони на початку осені-коли деревце починає готуватися до зими.
Пам'ятайте!Найголовніша рекомендація при обрізці туї- це обрізати пагони слід небагато, але постійно корегувати форму.

Коли пропускати терміни обрізки, то гілочки будуть рости вельми швидко, відхиляться вбік й прийдеться вирізати значну частину гілки. Не варто проводити обрізку в сиру та дощову погоду, оскільки на деревах залишаться відкриті рани, що призведе до хвороб дерев. Для обрізки використайте тільки гострий та заточений секатор, щоб не зашкодити рослинам.
Зараз, існує багато видів туй, які володіють своїми особливостями обрізки, але є й багато таких, які не потребують цієї процедури. Тому при виборі цих красунь, уважно читайте їх характеристики. Якщо ви будете дотримуватися цих рекомендацій, то ваші туї будуть мати прекрасний вигляд та радувати всіх своєю неймовірною красою та кольором весь рік.