Аґрус — вітамінний ягідний кущ

rectangle

Практично кожен з нас має багато спогадів з дитинства, коли з друзями обривали кущики аґрусу та смакували зелені, кисло-солодкі ягоди або жовтого кольору та неперевершеного медового смаку. От зараз прийшов час придбати та висадити його на своїй дачі, щоб повторно згадати аромат та смак із прекрасного дитинства. Ці кущики в нашій країні ви зможете знайти майже у кожному саду. Рясно та щорічно плодоносити рослина може й до 20-ти років. Основне у цій справі - обрати сухе та світле місце на ділянці та насолоджуватися надзвичайно смачними та корисними ягодами.
Опис та посадка
Отже — це багаторічний чагарник, сягає висоти приблизно до 1 метри, в діаметрі може сягати від 1,5 до 1,8 м. Володіє сильно розвиненою кореневою системою. Чагарник має високу стійкість до посухи, надає перевагу сонячним місцям на ділянці. Не переносить низьких ділянок з сирістю та важких глинистих ґрунтів з близьким заляганням ґрунтових вод — у цих місцях він зазвичай уражається різноманітними грибковими захворюваннями та практично не плодоносить. Він чудово плодоносить в присутності декількох кущів на ділянці, вони можуть бути навіть одного сорту. Але, коли ви посадите не менше трьох або чотирьох різних видів, то урожайність, кількість та якість ягід значно покращиться.
Для початку — ділянка має бути добре освітлена. Наступний крок — готуємо посадкові ями, діаметр яких залежатиме від типу ґрунту: легкий — до 50 см, на важких — до 70 см. В самі ями слід внести перегній (2 відра) або торф, нітрофоску (10 г) та деревний попіл (200 г). Всі ці компоненти потрібно перемішати з родючим верхнім шаром ґрунту, але якщо ґрунт глинистий — додайте одне відро річкового піску. Ягідні кущики висаджують навесні, до розпускання бруньок, а восени, в кінці вересня. Відстань між саджанцями аґрусу має відповідати діаметру того чи іншого сорту від 1,2 м до 2 м. Перед посадкою кореневу систему слід замочити у воді або у розчині будь-якого бактеріального препарату, замочити потрібно на одну добу. Після такої процедури коріння чагарника швидше приживеться та рослина піде у ріст. Саджанці аґрусу варто садити не під кутом, а кореневу шийку заглибити на 5-6 см у ґрунт. Обов'язково слідкуйте, щоб корінь був добре розправлений. Тоді потрібно засипати яму, ущільнити та рясно полити рослину водою. Після посадки куща, гілки обрізають, залишаючи тільки нирок п'ять або шість. Якщо є слабкі пагони, їх обрізають повністю. Завершуючи посадкові роботи, кущ мульчують сухим торфом або перегноєм. 
Догляд
Доглядати до початку плодоношення за чагарниками аґрусу легко та просто. Вся робота зводиться до поливу, розпушування, підгортання та боротьбі з бур'янами, шкідниками й хворобами. Ранньою весною проводять підживку азотну, пізньою осінню — підсипати додатково рослини шаром перегною чи тирси, підгорнути та залишити на зимовий період.
Підживлювати аґрус необхідно до трьох разів за сезон. Першу підживку слід провести з розпусканням перших листків. Для цього вам потрібно: у 10-ти л води розвести 1 столову ложку сечовини та 2 ст. ложки нітрофоски та полити приблизно 15-20 л на кожен кущик.
Наступне підживлювання проводять перед тим, як чагарник почне цвісти. Тепер вам необхідно: на 10 л води взяти 1 ст. ложку мінерального добрива (сульфату калію) та 2 ст. ложки органічного добрива та вилити 20-30 л на кущик. Перед таким підживлюванням біля кущиків розсипають по 2 склянки деревного попелу
Останнє підживлювання роблять коли зав'язуються плоди: у 10 л води розводять 1 ст. ложку нітрофоски та 2 столові ложки рідкого гумату калію.
У спеку потрібно слідкувати за вологістю ґрунту навколо саджанця аґрусу. Кущі можете поливати методом дощування, особливо, якщо вода холодна. Поливати необхідно під корінь — це знизить захворюваність у рослини.
Обрізка кущів
Дорослий чагарник аґрусу сягає у висоту більше 1-го метра, а в діаметрі майже 2 м, тому йому обов'язково треба проводити обрізку. Обрізку чагарникам варто проводити кожного року, оскільки, він сильно заросте й плоди, які знаходяться у середині кущика, не зможуть добре дозріти та можуть захворіти. До того ж, якщо аґрус стане надто густим, ви не зможете збирати урожай чи вести боротьбу їз шкідниками й хворобами аґрусу. Отже, обрізка, не тільки підтримує рясне та регулярне плодоношення, але й сприяє збільшенню плодів та впливає на їх якість. Тому обрізати потрібно в першу чергу дрібні та густі паростки — вони загущують кущі.
І пам'ятайте, що найважливішими гілочками в цих кущиках — це гілки, які досягли 5-7 років. Верхівки пагонів потрібно обрізати тільки тоді, якщо ви проводите омолодження рослинам.
Безцінна користь плодів 
Плоди аґрусу неймовірно корисні та багаті на вітаміни групи В (В1, В2, В6, В9). Також вміщають вітамін A, С, Е, РР, мікро- та макроелементи: залізо, йод, калій, кальцій, магній, марганець, мідь, натрій, нікель, сірку, фосфор, та багато інших. Ягоди містять органічну кислоту, дисахарид й харчові волокна. Плоди аґрусу широко застосовують у лікувальному харчуванні, оскільки, його відносять до цінних дієтичних продуктів.
Зазвичай їх вживають у свіжому вигляді або готують відвар при гіповітамінозі, нестачі заліза, міді чи фосфору. Дуже корисний при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, сечового міхура та нирок, використовують як жовчогінний та сечогінний засіб.
Корисні речовини, які поєднуються в цих ягодах допомагають підвищити імунітет, а також захистити організм від дії радіації. Пектин, яким багатий аґрус, виводить з людського організму радіонукліди та важкі метали.