Аронія — осіннє, чорне золото

rectangle

Чорноплідна аронія або, як її ще називають у народі горобина — це ягідний кущ чи дерево, яке відносять до родини Розові. З грецької це слово означає допомога, користь. Родом чагарник з Північної Америки, його часто можна зустріти на берегах озер та річок. В Європі, до XIX століття, чорну горобину вирощували як декоративне деревце. Аронія — багаторічний гіллястий кущик, який сягає до 3-х метри у висоту. Листочки невеликі, але дуже красиві та нагадують листя вишень. Цвіте кущ квітами білого кольору, які мають слабкий запах. Плоди чагарнику забарвлені у чорний колір з невеликим восковим нальотом. На смак ягоди кисло-солодкі, трошки терпкі.
Коли та як висаджувати?
Як усі ягідні кущики, аронію найкраще висаджувати в кінці вересня — на початку листопада. Вона чудово приживеться й під час посадки навесні, яку можна проводити й до середини травня. Рослина невибаглива до ґрунтів – чудово вкорінюється, росте та плодоносить на кислих та піщаних. Не любить рослина засолені ґрунти. Надає перевагу добре освітленим місцям на ділянці. Коріння аронії чорноплідної знаходиться на глибині до 60-ти см від поверхні, тому наявність ґрунтових вод їй не шкодить. Дуже часто ці кущі висаджують, як живу огорожу. Саджанці повинні сягати дворічного віку та мати добре розвинену кореневу систему з декількома розгалуженнями та довжиною до 20 см. Якщо коріння на вигляд сухе, то рослина може не прижитися чи хворітиме. Тоді кореневу систему таких саджанців необхідно за два або три дні до посадки змочити у воді. Рослина насититься вологою та відновить свої сили. Перед висадкою проведіть обрізку хворим, надломленим, сухим корінцям та пагонам, потім опустіть кореневу систему в глину. Висаджувати чорноплідну горобину найкраще в хмарний день чи ввечері.
Посадкові ями повинні мати глибину та діаметр не менше 50-ти см. Верхній шар ґрунту змішайте з одним відром перегною, деревним попелом (300 г), суперфосфатом (150 г) й додайте відро води. Коли вода втягнеться у ґрунт, розміщаєте саджанець так, щоб коренева шийка знаходилася на 2 см під землею. Помалу розправте коріння рослини та присипте яму родючим ґрунтом, ущільніть поверхню навколо стовбура та рясно полийте. Наступне, що варто зробити — це замульчувати пристовбурові кола соломою, торфом або перегноєм, товщина має сягати 6-10-ти см. Потім обріжте гілки рослині, приблизно до 20-ти см, залишивши на них по три чи п'ять бруньки.
Догляд за кущами
Догляд за кущами аронії не вимагає особливих зусиль. Навесні, в кінці березня, потрібно провести санітарну та формуючу обрізки й обробити стовбури вапном. В середині квітня провести обприскування від шкідників та хвороб, які зимували в корі й ґрунті під чагарниками. В травні, коли появляться бур'яни видаляйте їх відразу. Також навесні необхідно підживити азотним добривом.
Більше уваги чорноплідна горобина потребує улітку, коли появляються шкідники, тоді важливо оглядати рослини й при перших підозрах провести обприскування народними чи хімічними препаратами. Хоча вона має високу стійкість до посухи, але в спеку вона потребує рясного поливу, після якого вам буде добре розпушувати та прополювати ділянку.
Ягоди починають дозрівати в кінця серпня, але збирати врожай найкраще після перших заморозків. З кінця вересня можна здійснювати посадку чагарників аронії.
Коли опаде листя й чагарник перейде у стан спокою, їй слід провести санітарну обрізку. Тоді молоді кущики можете підгорнути, а ґрунт навколо стовбура вкрити сухим листям чи ялиновими гілочками. Саджанці, які досягли 5-ти років зимувати можуть без укриття.
Хвороби та шкідники
Шкідники, які полюбляють кущі аронії чорноплідної:
плодовий та червоний яблуневий кліщ – це невеликі комахи, що нададуть солідної шкоди не тільки аронії, але плодовому саду (грушам, сливам, вишням та яблуням). Безліч комах, зазвичай появляються після того, як чагарник відцвіте, живляться соком листя. За тижнів три вони стають дорослими та знову відкладуть личинки. І так за один сезон розмножується декілька поколінь комах. В результаті буде надто складно справитися з цією кількістю шкідників;
попелиця зелена або тля – це дрібні комахи, від яких найчастіше страждають молоді кущі. Оскільки вона харчується соком рослин, послаблює їх та як кліщі переносить вірусні захворювання. Тому для профілактики треба обприскати аронію до початку розпускання бруньок;
білан – це гусениця, що виїдає бруньки під час розпускання, потім пошкоджує квіти та листя. Тому обов'язково необхідно ранньою весною провести профілактику та обприскати рослини бордоською сумішшю;
міль – гусениці цих комах поїдають ягоди, тому вони покриваються темненькими плямками та дуже гіркі на смак. Полюбляє ця комаха не лише кущі аронії, але горобину звичайну. Боротися з цим шкідником так само, як з біланом;
вишневий трач – може появитися в середині літа та сильно пошкодити листочки рослин. Знищити цю комаху може тільки розчин вапна.